- издание: първо, 2003
- издателство: Просвета
- език: български
- корици: меки
- страници: 304
- размери: 13х20 cm
- ISBN: 9540115345
категории: Нехудожествена литература, Българска литература, История. Историография
Десислава Лилова е доцент в катедра „Културология" на Югозападния университет „Неофит Рилски", Благоевград. Докторската й дисертация е на тема „Утопии и модели на времето във възрожденската литература". Работи върху проблеми, свързани с отношенията история-памет, модерност-нация-идентичност. „Възрожденските значения на националното име" обобщава резултатите от тези изследвания и анализира начина, по който се формират алтернативни отговори на въпроса „какво означава да се наричаме българи". Книгата се опитва да разбере смисъла на отговорите, които са били дадени преди около сто и петдесет години - в епохата, когато се е формирала българската нация. Те се оказват продуктивни, тъй като успяват да завладеят въображението на хиляди и хиляди хора, които никога не са се виждали и никога не са се запознавали реално. И въпреки това тяхното чувство за принадлежност към огромната „въобразена общност" става първа и основна част от отговора на въпроса „кой съм аз". Нацията е част от социалния ред на модерността, в който продължаваме да живеем и собствената ни действителност би следвало да съдържа основания за принадлежност към големия й колектив. Проблемът е да разбираме механизмите, които произвеждат значенията на националното име, защото само тогава можем да поемем и собствената си отговорност към тях.
Наличност: 1 брой
-
10,00 лв. / 5,11 €Много добро състояние на книжното тяло. С подчертавания и подписана от предишния притежател
Добавете книги в кошницата чрез бутона "ДОБАВИ В КОШНИЦАТА".
В горния десен ъгъл на страницата се намира вашата "КОШНИЦА". В брояча до нея виждате броя на добавените книги, както и общата сума на поръчката.
Когато сте готови с Вашия избор и желаете да финализирате поръчката, натиснете бутона "КОШНИЦА" и следвайте инструкциите.
Натиснете бутона "КОШНИЦА" горе вдясно и в страницата, която ще се отвори, използвайте кръглите червени бутони "Х" срещу всяко заглавие.