- издание: второ, 1995
- издателство: Идея
- език: български
- корици: твърди
- страници: 511
- размери: 14х21 cm
категории: Нехудожествена литература, Българска литература, Антропология. Културология
В книгата са разгледани античните предания и епос, които имат паралели в български песни и са посветени на сватбените игри. Проследени са и паралелите на българските сватбени игри в германоскандинавския и тюркския епос. Дава се и обяснение за присъствието на някои мотиви с езически произход, свързани със сватбата, в коледарските и лазарските песни в българския фолклор. Из предговора: Хипотезата на автора е щастлива и неочаквана. Според него българският юнашки епос не е създаден, както е възприето в научната литература, към и след падането на България под турско робство (за да бъде записан през XIX и XX в.), а между края на VIII и X в. През периода на турското владичество епосът се възражда и обогатява. Старите исторически личности се забравят и на тяхно място израстват образите на феодалните владетели от XIV в. Връзката с предишните е детето юнак, самотворно роденото дете, идея, която беше подсказана от автора още в предишната му книга "Медното гумно на прабългарите" (София, 1983 г.)." (Ал. Фол)
Наличност: 1 брой
-
25,00 лв. / 12,78 €Много добро състояние на книжното тяло. Със следи от употреба и пожълтели страници
Добавете книги в кошницата чрез бутона "ДОБАВИ В КОШНИЦАТА".
В горния десен ъгъл на страницата се намира вашата "КОШНИЦА". В брояча до нея виждате броя на добавените книги, както и общата сума на поръчката.
Когато сте готови с Вашия избор и желаете да финализирате поръчката, натиснете бутона "КОШНИЦА" и следвайте инструкциите.
Натиснете бутона "КОШНИЦА" горе вдясно и в страницата, която ще се отвори, използвайте кръглите червени бутони "Х" срещу всяко заглавие.