Българската освободителна кауза през горнилото на Източния въпрос
от Константин Косев
- издание: 2012
- издателство: Захари Стоянов
- език: български
- корици: меки
- страници: 71
- размери: 12х18 cm
- ISBN: 9789540906942
категории: Нехудожествена литература, Българска литература, История. Историография
През дългите години на османското владичество българският народ оказва отчаяна съпротива на завоевателите. Известни са много бунтове, въстания и заговори, които имат регионално проявление и стихиен характер, без системна подготовка и организация. Съпротивителните възможности както на българите, така и на другите балкански народи са твърде ограничени, за да се противопоставят успешно на нашествениците. За това те отправят взор с надежда за външна подкрепа. Най-напред очакванията им са насочени към Австрия, а от началото на XVII век - главно към Русия. Руските монарси съзнателно стимулирали тези надежди. Още през XVI век цар Иван Грозни открито огласява освободителната мисия спрямо балканските източноправославни християни, като заявява недвусмислено, че целта му е да освободи Цариград от игото на полумесеца. На тази основа възниква и се разпространява известната мълва за Дядо Иван. Същата насоченост на руската политика се откроява още по-ярко при Петър I и Екатерина Велика, които многократно увеличават руската мощ и още повече засилват натиска върху Османската империя.
Наличност: 1 брой
-
28,00 лв. / 14,32 €Добро състояние на книжното тяло. Със следи от употреба. Закъсана корицата при гръбчето и липсва малко парче от корицата в горния ъгъл на предна корица. Прегънати ъгли на задна корица.
Добавете книги в кошницата чрез бутона "ДОБАВИ В КОШНИЦАТА".
В горния десен ъгъл на страницата се намира вашата "КОШНИЦА". В брояча до нея виждате броя на добавените книги, както и общата сума на поръчката.
Когато сте готови с Вашия избор и желаете да финализирате поръчката, натиснете бутона "КОШНИЦА" и следвайте инструкциите.
Натиснете бутона "КОШНИЦА" горе вдясно и в страницата, която ще се отвори, използвайте кръглите червени бутони "Х" срещу всяко заглавие.