- художник: Атанас Нейков, Николай Кулев - фотограф
- издание: 1976
- издателство: Комитет за изкуство и култура
- език: български
- корици: твърди
- страници: 268
- размери: 17х24 cm
категории: Нехудожествена литература, Българска литература, Изкуства, Печат. Предпечат. Книгоиздаване
Историята на писмото и книгата представляват до голяма степен история на цивилизацията, проява на вечния стремеж у човека да преодолея своята ограниченост в пространството и времето. Като най-висш духовен продукт книгата е плод на хилядолетна еволюция. Българското писмо и българската книга също има многовековна история. През VI-VII в. Българските sлавяни сe установяват окончателно на Балканския полуостров и влизат в допир с ранновизантийската култура. През тази епоха и славяните съществуват само примитивни писмени белези. Създаването на славянобългарската държава през 681 г. и нейните растящи политически, икономически и културни нужди поставят остро необходимостта от писменост. Първите опити да бъде пригодено гръцкото и латинското писмо за изразяване на славянска реч са свързани с християнизацията на българските славяни; от тези опити обаче до наше време не са стигнали никакви веществени паметници. Техният главен недостатък се крие в липсата на буквени знаци за изразяване на типичните славянски звукове, в отсъствието на адекватната азбучна система. Възникването на българското писмо и българската книжнина през втората половина на IX в. се отнася към най-значителните явления в духовното развитие на средновековна Европа.
Наличност: 2 броя
-
18,00 лв. / 9,20 €Отлично състояние на книжното тяло.
-
15,00 лв. / 7,67 €Много добро състояние на книжното тяло. Забележки по кориците
Добавете книги в кошницата чрез бутона "ДОБАВИ В КОШНИЦАТА".
В горния десен ъгъл на страницата се намира вашата "КОШНИЦА". В брояча до нея виждате броя на добавените книги, както и общата сума на поръчката.
Когато сте готови с Вашия избор и желаете да финализирате поръчката, натиснете бутона "КОШНИЦА" и следвайте инструкциите.
Натиснете бутона "КОШНИЦА" горе вдясно и в страницата, която ще се отвори, използвайте кръглите червени бутони "Х" срещу всяко заглавие.